Verkkojen varjoissa-ilta Merikarvialla
178,00 € sis alv
Merikarvian ilta on laskeutunut kuin pehmeä huopa maiseman ylle. Aurinko viipyy vielä hetken taivaanrannassa, punaten veden pinnan kuin vanha valokuva.
akvarellimaalaus v.2025
Koko kehysten kanssa: 30,5 x 24,5 cm
Koko ilman kehyksiä: 18 x 13,5 cm
1 varastossa
Kuvaus
Merikarvian ilta on laskeutunut kuin pehmeä huopa maiseman ylle. Aurinko viipyy vielä hetken taivaanrannassa, punaten veden pinnan kuin vanha valokuva. Vene keinuu hiljaa, mutta meri ei liiku – se vain hengittää syvään. Ranta-aitan seinustalla roikkuva verkko kertoo tarinoita menneistä saaliista, mutta tänään ei kalasteta. Tänään vain ollaan. Tämä on se hetki, jolloin luonto ja ihminen ovat yhtä – ei sanoja, ei kiirettä, vain laskevan auringon sävyttämä tunnelma ja tyyni vesi.
Akvarellimaalaus, maalattu 300 gr vahvalle akvarellipaperille. Kehystetty happovapailla materiaaleilla, jotka säilyttävät työn hyvänä vuosikymmenestä toiseen. Kehyksenä hopeinen alumiinilista, päällä kirkas taidelasi, joka toistaa värit luonnollisina. Teoksen päälle tulevan lasin reunat on hiottu ennen kehystystä, näin sen kestävyys moninkertaistuu. Teos on ripustusvalmis.
Koko kehysten kanssa: 30,5 x 24,5 cm
Koko ilman kehyksiä: 18 x 13,5 cm
Signeeraus edessä ja taulun takana
Kaikki taulut pakataan ensin kuplamuoviin ja sen jälkeen kahden vahvan styroxlevyn väliin. Näin teokset säilyvät varmasti ehjinä asiakkaan luo.








